سفارش تبلیغ
صبا ویژن

کتاب های طرح کتابخوان بهمن ماه 1398

 

«مثل مادر مهربان»

پدیدآور: طیبه شامانی؛ ناشر سوره مهر؛ تعداد صفحات 32
کتاب مثل مادر مهربان اثر طیبه شامانی،  مجموعه‌ای از اشعار ویژه کودکان است که برای گروه سنی (ب) تهیه شده و ویژگی‌های یک اثر جذاب و خواندنی برای کودکان را دارد. شاعر توانمند و خوش ذوق توانسته در این اثر، اشعاری آموزنده را که در آنها موارد آموزشی به صورت غیرمستقیم مطرح شده، برای کودک بسراید.
شاعر، مفاهیمی مانند کرامت انسانی، میهن‌دوستی، مهارت‌های زندگی، پایبندی به ارزش‌های خانواده و مضامین اخلاقی دیگر را در اشعارش گنجانده است.
از جمله جذابیت‌های یک کتاب برای کودکان تصاویر رنگی و جذاب، متن کوتاه و آهنگین آن است. تعداد خطوط، سایز نوشته‌ها و چیدمان عکس‌ها کمک می‌کند که کودک از خواندن لذت ببرد.
در اشعار کتاب از مفاهیم پندآموز و پیام‌های مستقیم اثری نیست و شاعر پیام‌های خود را هنرمندانه، شاعرانه و کودکانه و غیر مستقیم انتقال داده است. ‌


«درود بر برادر ارتشی»

پدیدآور: حمیدرضا شاه‌آبادی؛ ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ تعداد صفحات: 32

سحرگاهان 22 بهمن خبرهای مأیوس کننده برای ارتشبد قره‌ باغی ارسال می‌شد. اخباری حاکی از این که کلانتری‌ها یکی پس از دیگری در حال سقوط‌ اند، سربازان به مردم می‌پیوندند. همافران، گاردی‌ ها را شکست داده‌اند، مردم اداره تسلیحات ارتش را به محاصره خود درآورده‌اند. نیروهای هوانیروز از فرمان سرپیچی می‌کنند و حاضر به اطاعت نیستند، سرلشکر نشاط فرمانده گارد جاویدان از فرمان فرمانده نیروی زمینی سپهبد بدره‌ ای سرپیچی می‌کند و نیرویی برای حمایت از فرماندار نظامی نمی‌فرستد. در آن لحظات حساس، رژیم شاه می‌کوشید تا به تنها تکیه گاه خود که سخت بدان امیدوار بود، توسل جوید. یعنی ارتش را به بهانه‌های گوناگون از پادگان‌ها بیرون کشیده و علی رغم وظیفه اصلی آن که دفاع از مرزهای میهن و حفظ حقوق و مصالح و شرف مردم است رویاروی همان مردم قرار دهد. اما وقتی فطرت‌های پاک ارتشیان مسلمان که جزء مردم و بخشی از پیکر این جامعه بودند از خروش و قیام ملت متأثر شد و جرقه‌های اسلام‌خواهی و انسان­دوستی در قلب‌های آنها درخشیدن گرفت، تمام امید رژیم که به استوانه تنومند ارتش متکی بود، بر باد رفت و کاخ ظلم و ستم طاغوت فروپاشید.

حمیدرضا شاه‌آبادی در این کتاب وقایع پیوستن ارتش به ملت را با روزشمار وقایع از تاریخ 13بهمن 1357 تا روزهای پیروزی انقلاب با بیانی ساده و شیوا برای نوجوانانی که در آن روزهای خروش و غرور انقلابی حضور نداشتند به تصویر کشیده است و با استفاده از سخنان و رهنمودهای امام خمینی (ره) که در آن روزها راه‌ گشای مردم و سربازان و فرماندهان ارتشی بود وقایع و اتفاقات انقلاب را بازگو می‌نماید.
همچنین نویسنده در این کتاب با اشاره به شعارهایی که از سوی مردم و سربازان به گوش می‌رسید، خواننده را با حال و هوای انقلابی و شور و خروشی که بین مردم بود آشنا می‌کند.

«دختر پیامبر»

پدیدآور: محمدعلی جاودان؛ ناشر: موسسه ایمان ماندگار؛ تعداد صفحات: 145

بررسی دقیق ابعاد تاریخی اتفاقات پس از رحلت پیامبر صلوات الله علیه و آله و کشف زوایای پنهان این رویدادها دریچ? تازه‌ای به روی تشنگان معرفت و جویندگان حقیقت اسلام می‌گشاید. شناخت حوادثی که یکی پس از دیگری، چهر? حکومت و جامع? اسلامیِ ساخته به دست معمار آسمانی آن و رسول نور را دگرگون می‌کند، راهنمای خوبی است برای درک عمیق تاریخ اسلام.

"دختر پیامبر" ارائ? گزارشی است از وقایع زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها  پس از رحلت نبی مکرم صلوات الله علیه و آله. کتاب ماندگاری از مؤسسه ایمان ماندگار که در عین ایجاز و اختصار به این موضوع پرداخته است. مطالب این کتاب، کوتاه، مستند و تحقیقی است و نویسنده می‌کوشد تا با بهره‌گیری دقیق از منابع معتبر تاریخی، گزارشی دقیق و خالی از هرگونه زیاده‌گویی و بزرگ‌نمایی به مخاطب خود عرضه کند. این کتاب در پنج فصل و با مهم‌ترین اتفاق پس از رحلت پیامبر یعنی ماجرای سقیفه آغاز می‌شود و با توضیحاتی پیرامون رحلت حضرت فاطمه سلام الله علیها و اتفاقات پس از آن پایان می‌یابد و در خلال این مباحث به بسیاری از پرسش‌ها و ابهامات و شبهات مطرح در این دوره زمانی حساس، مستند و مستدل پاسخ می‌گوید.

توضیحات مختصر و مفید سرآغاز کتاب، دورنمایی از فرهنگ مردم عرب و آیین و رسوم قبیله‌ای آن زمان ترسیم می‌کند و در ادامه با سیری تاریخی و منظم آنچه را که بر اسلام پس از پیامبر آمده است روایت می‌کند. تعیین جانشین برای پیامبر، بیعت گرفتن از امیرمؤمنین علیه السلام، فاطمه سلام الله علیها پس از پیغمبر صلوات الله علیه و آله، داستان اموال پیامبر و فدک، رحلت ام ابیها، وصیت و به خاک سپاری آن حضرت، اتفاقات پس از رحلت و ... از جمله موضوعاتی است که با بهره‌گیری از اسناد معتبر و مورد قبول جهان اسلام شرح و تفسیر می‌گردد.

استفاده گسترده و فراوان از منابع اهل سنت در نقل روایات تاریخ و تحلیل آن، یکی از مهمترین ویژگی‌های کتاب است.

 

«جوانان درباری و آرمان‌شهر»

پدیدآور: سید حمید روحانی؛ ناشر: بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب‌ اسلامی؛ تعداد صفحات: 258

کتاب جوانان درباری و آرمان‌شهر روایت تاریخی و شیرین یکی از مبارزان و مجاهدان حکومت اسلامی است به نام بهمن حجت کاشانی که همراه همسرش کاترین عدل از درون دربار شاهنشاهی و پادگان نظامی به پیام انقلابی امام (ره) لبیک گفتند و با چشم پوشی از مادیات و زرق و برق درباری به سوی برپایی و ساختن آرمان‌شهر حکومت اسلامی حرکت کردند.
این حرکت و مجاهدت نشان از آن دارد که نهضت اسلامی امام (ره) علاوه بر این‌ که بر دل و جان مردم ایران نشسته است، تا عمق ذهن و جان برخی از اهالی کاخ ستمگران رسوخ و رخنه کند و ندای ملکوتی ایشان بر جان بیدار دلانی که هنوز از لذات و جذبه‌های کاخ و کاخ‌نشینی سرمست  نشده‌اند را به سوی نور و روشنایی بکشاند و از آنان درباریانی انقلابی و مسلمان بسازد.
در این اثر تاریخی اتفاقات و تحولات روحی برخی از وابستگان دربار پهلوی و سعی و کوشش آنها برای تحقق انقلاب و برپایی حکومت اسلامی مهم‌ترین محور کتاب است.
از موضوعات مهم کتاب پرداختن به ماجراهای سه شخصیت درباری است، به نام‌های بهمن حجت کاشانی، فرزند سرهنگ محمود حجت که در راه براندازی نظام پادشاهی و تشکیل حکومت اسلامی تلاش‌های بسیاری نمود و در پایان این حرکت انقلابی به دست مأمورین شاه، به شهادت می‌رسد.
 علی اسلامی اصل فرزند شاهپور علیرضا پهلوی و نوه رضاشاه پهلوی که نام واقعی او پاتریک پهلوی بود، از مادری لهستانی تبار به نام کریستین شولوسکی به دنیا آمد. علی پس از آشنایی با شخصیت بهمن و متأثر از اندیشه و قیام او، نام و مرام خود را در جریان نهضت دینی تغییر می‌دهد و ماجراهای غریبی را رقم می‌زند.
خانم کاترین عدل، دختر پروفسور عدل و همسر بهمن حجت، که او هم غریبانه شهید می‌شود.
نویسنده با استفاده از اسناد رسمی و نیز مصاحبه با شاهدان و بستگان فعالان این قیام، توانسته اثری با ویژگی‌های مهم و منحصر به فرد را در خصوص انقلاب اسلامی از به‌ جای گذارد.

تصور روییدن یک گل زیبا در لجنزار برای عده ای دشوار است. شاید با مطالعه سرگذشت علی پهلوی اسلامی به عنوان عضوی از خاندان پهلوی به این کلام الهی رهنمون شویم که امکان تولد از مردگان هم وجود دارد.
تاریخ : یادداشت ثابت - چهارشنبه 98/11/3 | 1:47 عصر | نویسنده : خانم صفی | نظر

فضا سازی کتابخانه شهید قدوسی شلمزار به مناسبت شهادت سردار حاج قا

آسمانی شدنت مبارک ای مرد خدا. تو از همان اول هم جایت روی زمین نبود. تو جایت بین ما زمینی ها نبود. غیرت و شرف تو را کمتر انسانیست که داشته باشد. تو یکی از فرشتگان خدا بودی که گویی برای پاسداری از مردم ایران پا به زمین نهاده بودی و اکنون رفتی و پر کشیدی. راه تو برای همیشه ادامه خواهد داشت.

 
تاریخ : یادداشت ثابت - یکشنبه 98/10/16 | 9:33 صبح | نویسنده : خانم صفی | نظر

تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شه

در پی شهادت سردار پرافتخار اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس رهبر انقلاب پیامی صادر کردند.  

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
ملت عزیز ایران!

سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیبه‌ی شهیدان، روح مطهر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سال‌ها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدان‌های مبارزه با شیاطین و اشرار عالم، و سال‌ها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیة‌الله‌ارواحنافداه و به روح مطهر خود او تبریک و به ملت ایران تسلیت عرض می‌کنم.

او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید.

شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوه‌ی الهی کار او و راه او متوقف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان - و نیز همه‌ی دشمنان - بدانند خط جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است، فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد.

ملت ایران یاد و نام شهید عالی مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام می‌کنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت می‌گویم.

سیدعلی خامنه‌ای
13 دی‌ماه 1398
تاریخ : یادداشت ثابت - شنبه 98/10/15 | 8:54 صبح | نویسنده : خانم صفی | نظر

شست مطالعاتی فرهنگی،ادبی«یک وجب روغن» با حضور رضا احسان پور

با هدف معرفی شیوه صحیح طنزپردازی فاخر فارسی؛ نشست مطالعاتی فرهنگی،ادبی«یک وجب روغن» در چهارمحال و بختیاری برگزار شد نشست مطالعاتی فرهنگی،ادبی«یک وجب روغن» با حضور رضا احسان پور به میزبانی شهر شهرکرد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، نشست مطالعاتی و  مروری بر آثار رضا احسان پور، نویسنده و شاعر طنزپرداز کشورمان روز سه شنبه 10 دی ماه به میزبانی کتابخانه آیت ا.. احمدی شهرکرد و با حضور فرهاد خلیل مقدم، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ فرزاد رحیمی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ حجت ا.. شیروانی، رئیس حوزه هنری استان؛ سرهنگ گودرزی، معاون بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، جمعی از شعرا، نویسندگان، کتابداران و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار شد.


در این نشست که با عنوان «یک وجب روغن» و با هدف معرفی شیوه صحیح طنزپردازی فاخر فارسی برگزار شد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به لزوم حضور بیش از پیش اهالی فرهنگ و ادب در کتابخانه ها تآکید کرد و افزود: کتابخانه های عمومی به عنوان یکی از مهم ترین مراکز فرهنگی جامعه با اجرای برنامه های متنوع و کتاب محور سعی در جذب هر چه بیشتر اقشار مختلف به دنیای شیرین کتاب و کتابخوانی دارد و برگزاری چنین محافل ادبی در راستای تحقق این هدف صورت گرفته است.

در این برنامه  ضمن معرفی آثار رضا احسان پور، مباحث مربوط به شیوه جذب صحیح مخاطب در کتابخانه های عمومی توسط این نویسنده برای کتابداران ارائه شد.

گفتنی است برگزاری جشن امضا بخش دیگری از برنامه های این نشست بود.تاریخ : یادداشت ثابت - چهارشنبه 98/10/12 | 4:1 عصر | نویسنده : خانم صفی | نظر

کتاب های طرح کتابخوان دی ماه 1398
تاریخ : یادداشت ثابت - یکشنبه 98/10/9 | 1:33 عصر | نویسنده : خانم صفی | نظر

دعوت عمومی برای مشارکت در بازسازی کتابخانه تفکر شهریار

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در پی تعرض آشوبگران به اموال عمومی و سوختن کتابخانه تفکر شهریار در آتش جهل فرصت‌ طلبان ضد فرهنگ، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اطلاعیه ای به شرح زیر منتشر کرد:

در پی خسارت های وارده به اماکن عمومی از جمله کتابخانه تفکر شهریار که موجب محروم شدن مردم شریف آن منطقه از خدمات و دسترسی به کتابخانه عمومی گردید و دل هر ایرانی اصیل، بصیر و آگاه را درد آورد، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تشکر از همراهی همیشگی مردم غیور و فهیم، از عموم مردم، اهالی فرهنگ و کتاب دوستان برای مشارکت در بازسازی کتابخانه تفکر، در حوزه های زیر دعوت به عمل می‌آورد:

- کمک به بازسازی کتابخانه در حوزه های عمرانی

- جمع‌آوری کتاب‌های اهدایی در تمامی کتابخانه‌های عمومی کشور

- تامین تجهیزات اعم از قفسه، میز و صندلی و ...

- کمک‌های نقدی از طریق شماره حساب شماره 267721009 به نام انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شهریار نزد تجارت.

به لطف و عنایت الهی  و با کمک همه مردم فرهنگ دوست کشورمان و اهالی فرهنگ و ادب و نشر، این کتابخانه در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازسازی و تجهیز می‌شود و مورد استفاده مردم عزیز باغستان شهریار قرار می‌گیرد.

گفتنی است گزارش دریافت تمام کمک ها و مصارف آن در پایگاه اطلاع رسانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران در بخش «بازسازی کتابخانه تفکر» منتشر می شود.

ضمنا مستدعی است در فیش های واریزی عبارت «کمک به بازسازی و تجهیز کتابخانه تفکر» قید و تصویر آن به ای میل ravabetomoomi@tehranpl.ir ارسال گردد.

شماره تلفن: 02188864612

 

آدرس اینترنتی: tehranpl.ir

 
تاریخ : یادداشت ثابت - چهارشنبه 98/10/5 | 1:17 عصر | نویسنده : خانم صفی | نظر

به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی

به اطلاع می رساند به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی از تاریخ 23 آبان لغایت 30 آبان بخشودگی جرائم دیرکرد کتاب اعمال می شود و همچنین در روز شنبه مورخ 25 آبان عضویت رایگان ( فقط پرداخت 1000 تومان جهت چاپ کارت ) انجام می گیرد. 
تاریخ : یادداشت ثابت - سه شنبه 98/8/22 | 9:44 صبح | نویسنده : خانم صفی | نظر

پوسترهای بیانیه گام دوم انقلاب
تاریخ : یادداشت ثابت - دوشنبه 98/5/15 | 8:44 صبح | نویسنده : خانم صفی | نظر

پویش مهربانی در مهر
تاریخ : یادداشت ثابت - شنبه 98/4/30 | 10:54 صبح | نویسنده : خانم صفی | نظر

کتب کتاب خوان خرداد ماه
تاریخ : یادداشت ثابت - شنبه 98/3/5 | 3:51 عصر | نویسنده : خانم صفی | نظر

  • paper | خرید بک لینک | بک لینک